http://www.zamins.ir/articles/view-44899.aspx

آمورش تمیز کردن اجزای ماشین ظرف شویی

ماشین ظرف شویی هم همانند وسایل دیگر منزل نیاز به تمیز و ضدعفونی کردن دارد.

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی و روش شستشوی اجزای آن

ماشین ظرف شویی هم همانند وسایل دیگر منزل نیاز به تمیز و ضدعفونی کردن دارد. زیرا پس از مدتی که در بدنه دستگاه قارچ ها و باکتری ها رشد می کنند و جرم ها و روغن هایی که در قسمت خروجی آب جمع می شوند را باید از بین برد. بنابراین اگر متوجه شدید بعد از مدتی ظروف چندان تمیز نمی شوند و داخل ماشین ظرف شویی بوی نامطبوعی می دهد، وقت آن رسیده است که پاکسازی را شروع کنید. 
 

مراحل تمیز کردن اجزای ماشین ظرف شویی

در این بخش ما برای شما مراحل جزئی شستن ماشین ظرف شویی را شرح می دهیم: 
 

روش بیرون آوردن قفسه ها و تمیز کردن محل تخلیه آب ماشین ظرفشویی

قفسه پایینی را بیرون بکشید تا به محل تخلیه آب در ماشین ظرفشویی کاملا دسترسی داشته باشید.
 
صافی را در پایین داخل ماشین ظرفشویی بررسی کنید.
 
محل تخلیه آب معمولا زیر یک قفسه آهنی، در ماشین ظرفشویی است.
 
برای خارج کردن قفسه معمولا باید آن را بیرون بکشید. در برخی از مدل ها قفسه ها به پیچ به بدنه ماشین وصل است که در این شرایط باید پیچی که آن را در محل نگه داشته باز کنید. این بستگی به مدل ماشین شما دارد.
 
باقی مانده غذا، برچسب های کاغذی و یا آیتم های کوچکی را که ممکن است آن را مسدود کرده باشد بردارید.
 
برای پاک کردن هر چیزی که گیر کرده است، از برس زبر آغشته به سرکه استفاده کنید یا با آب و صابون و یک مسواک کهنه داخل محل تخلیه و پوشش روی آن را تمیز کنید.
 
درپوش محل تخلیه آب را پس از شستشو با آب تمیز را به جای خود بازگردانید.
 
برای تمیز کردن شلنگ تخلیه و توری آن، نیم پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و دو پیمانه سرکه را در محل تخلیه آب بریزید زیرا این محلول با ساختن حباب شلنگ تخلیه و توری آن را تمیز می کند. تا زمانی که محلول سرکه و جوش شیرین حباب می سازد صبر کنید و بعد در ماشین ظرفشویی یک فنجان سفیدکننده بریزید و قفسه ظروف را در محل خود قرار داده و ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا بدون هیچ ظرفی یک دور کامل کل ماشین شسته شود.
 

تمیز کردن کامل داخل ماشین ظرف شویی :

 اگر بطور روتین ماهی یکبار ماشین ظرف شویی را تمیز می کنید، تمیز کردن کامل تنها یک یا دو بار در سال نیاز است. این کار به خصوص برای تمیز کردن کامل در صورت وجود لک و کثیفی روی ظروف بسیار مهم است. اگر در منطقه ای با آب سنگین زندگی می کنید، ممکن است نیاز به تمیز کردن اساسی بیشتر داشته باشید.  
 
با یک ماشین ظرفشویی خالی شروع کنید. در صورت امکان، هر دو طبقات بالا و پایین را بیرون آورید تا دسترسی بهتر به اسپری آب داشته باشید. هر اسپری دارای حفره های کوچکی است که آب را در داخل ماشین ظرفشویی پخش می کند، این سوراخ ها می توانند با مواد معدنی آب سخت و یا حتی تکه های غذا مسدود شوند. اگر سوراخ ها مسدود شوند، آب ممکن است به سطوح ظروف نرسد و آن ها آلوده بمانند. نوک سیمی را در سوراخ فرو دهید تا مواد باقیمانده را خارج کنید.
 

بیرون آوردن و تمیز کردن صافی:

 صافی تخلیه آب در پایین ماشین ظرفشویی را برسی کنید. اگر ممکن است، آن را بردارید، حتما از چیزهایی که در زیر آن گیر افتاده است شوکه می شوید. مسواک کهنه را در کمی سرکه فرو کنید و به گوشه و کنار آن بکشید.پپ
 

تمیز کردن درپوش ها و پاکننده ها:

 یک اسفنج تمیز را در سرکه سفید فرو کنید و نوارهای پلاستیکی اطراف دهانه داخلی و لبه های درب را تمیز کنید.
 

تمیز کردن بیرون ماشین ظرف شویی :

 نحوه تمیز کردن بیرون ماشین ظرفشویی به سبک و استفاده بستگی دارد. این کار باید حداقل یک بار در هر هفته انجام شود، البته اگر بیشتر لازم نباشد.
 

دکمه های را تمیز کنید:

اگر ماشین ظرفشویی دکمه و یا صفحه دارد، هر ماه برای تمیز کردن اطراف آن ها زمان بگذارید. از یک مسواک کهنه و یک پاک کننده دست مایع برای پاک کردن هر چیزی که ممکن است باعث خرابی آن ها شود استفاده کنید. برای مدل هایی که دکمه در بالای درب قرار دارد آن ها را در صورت نیاز پاک کنید.
 

درب را تمیز کنید:

 اگر درب از پلاستیک نقاشی شده یا فلز ساخته شده است، از مواد شوینده مایع ملایم ، یک پارچه نرم و یا اسفنج برای پاک کردن هر گونه لکه بر روی دسته ماشین ظرفشویی استفاده کنید.سپس پاکسازی را با یک دستمال مرطوب در آب ساده و خشک کردن آن با یک پارچه نرم تمام کنید.
 

تنوع در فولاد ضد زنگ:

 برای درب های ضد زنگ بهتر است از محصولات تمیز کننده استیل ضد زنگ و یک دستمال میکروفایبر استفاده کنید. دستورالعمل های مربوط به استفاده از محصول را دنبال کرده و همیشه با یک روش تمیز کنید. گزینه دیگر آن است که جلوی ماشین ظرفشویی را با محلولی از صابون و آب پاک کنید، و پس از آن روغن زیتون یا روغن نوزاد بر روی یک پارچه میکروفایبر برای پاک کردن هر گونه خط وخش بکارببرید.
 

شست و شو با سرکه:

 یک ظرف شیشه ای و یا پلاستیکی را با یک فنجان سرکه سفید پر کنید و آن ظرف در باز را روی قفسه بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید. یک چرخه شستشو نرمال اجرا کنید. شما می توانید از چرخه خشک کردن صرف نظر کنید تا در مصرف انرژی صرفه جویی نمائید.
 

شست و شو با جوش شیرین:

 وقتی که اولین چرخه به پایان رسید، یک فنجان جوش شیرین را در کف و داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. یک چرخه با آب داغ اجرا کنید، (صرف نظر از چرخه خشک شدن ) سپس در ماشین ظرفشویی را باز کنید تا فضای داخلی خشک شود. سرکه هر گونه چربی مانده و جوش شیرین بو را از بین می برد.
 
نکته: هرگز سرکه و جوش شیرین را در یک چرخه طولانی شستشو استفاده نکنید چراکه کف میکند و ممکن است پاکسازی آن دشوار